close
رزرو آنلاین هتل
تب "زاگرس" فروکش نمی کند/ تغییراتی که یک اقلیم را دگرگون کرد

سید علی طاهری

مرداد ماه هم روزهای آخرش را پشت سر می گذارد تا خود را به شهریورماه برساند اما گرمای مرداد دست از سر تابستان بر نمی دارد تا همچنان تب زاگرس فرو کش نکند، گرمایی که آن را از تبعات تغییرات اقلیمی در این پهنه گسترده می دانند. به گزارش خبرنگار مهر از خرم آباد، سوار تاکسی که می شوی و شیشه را پایین می کشی درد دل راننده که از صبح پشت فرمان ماشین است وا می شود که گویا قرار نیست کمی از گرمای هوا کاسته شود. مسافران که منتظر تلنگری بودند حرفهایش را پی می گیرند که قبلا این گونه نبوده است و از بی سابقه بودن این…

banner
آخرین مطالب ارسال شده
جستجوگر پیشرفتهرونیکس سرور - هاست - نمایندگی هاست - میزبانی وب پرسرعت و پربازدید
آخرین ارسال های انجمن
عنوان پاسخ بازديد آخرين ارسال
فقط محض خنده فقط محض خنده 0 267 anita
جوک های جدید و خنده دار (5) جوک های جدید و خنده دار (5) 0 264 anita
اعترافهای تکان دهنده طنز اعترافهای تکان دهنده طنز 0 238 anita
5 راهکار طلایی برای ایمن کردن رایانه 5 راهکار طلایی برای ایمن کردن رایانه 0 268 anita
راهکار جلوگیری از ورود بد افزارها به گوشی چیست؟ راهکار جلوگیری از ورود بد افزارها به گوشی چیست؟ 0 234 anita
علائم وجود بدافزار در گوشی ها چیست؟ علائم وجود بدافزار در گوشی ها چیست؟ 0 229 vida
پنج میانبر صفحه کلید در ویندوز که اغلب فراموش شده هستند پنج میانبر صفحه کلید در ویندوز که اغلب فراموش شده هستند 0 221 vida
طنز نوشته های کوتاه جدید و جالب طنز نوشته های کوتاه جدید و جالب 0 243 vida
شعر طنز/ای عزیزان پشت کنکوری شعر طنز/ای عزیزان پشت کنکوری 0 247 vida
انواع داداش برای دخترای امروزی!! انواع داداش برای دخترای امروزی!! 0 235 vida
[Forum_Post_Title] صفحه اول انجمن | [Forum_Post_Title] ثبت نام در انجمن | [Forum_Post_Title] ورود به پنل کاربری
مرداد ماه هم روزهای آخرش را پشت سر می گذارد تا خود را به شهریورماه برساند اما گرمای مرداد دست از سر تابستان بر نمی دارد تا همچنان تب زاگرس فرو کش نکند، گرمایی که آن را از تبعات تغییرات اقلیمی در این پهنه گسترده می دانند.

به گزارش خبرنگار مهر از خرم آباد، سوار تاکسی که می شوی و شیشه را پایین می کشی درد دل راننده که از صبح پشت فرمان ماشین است وا می شود که گویا قرار نیست کمی از گرمای هوا کاسته شود. مسافران که منتظر تلنگری بودند حرفهایش را پی می گیرند که قبلا این گونه نبوده است و از بی سابقه بودن این گرما سخن می گویند.

حرفهای مردم را که مرور می کنی آنها هم روند محسوس تغییرات آب و هوایی را متوجه شده اند، یکی از برف های یک متری چند دهه پیش می گوید و دیگری از دریاچه ای که همه سال آب داشته است و حالا فقط سه ماه بهار را دوام می آورد.

ولی موضوع چیست؟ چرا تب خشکسالی استانهای زاگرس نشین را فراگرفته است، چرا شاهد افزایش روز افزون دمای هوا در این جغرافیای کوهستانی هستیم، موضوع بارانهای تابستانی چیست که سیل به راه می اندازند و هزاران سوال دیگر که پای موضوعی به نام تغییرات اقلیمی را به میان می کشاند.

داشته های زمین به راحتی از دست رفته است

طی دهه های اخیر دغدغه های زیست محیطی هر چه بیشتر شدت گرفته و با حجم تخریب های گسترده ای که هر روز شاهد آن هستیم داشته های طبیعی زمین به راحتی از دست رفته است.

این در حالیست که هم اکنون ما در برهه ای زندگی می کنیم که کره زمین بیش از هر زمانی دیگری به توجه و حفاظت نیازمند است چرا که در سالهای اخیر زیستگاه های بسیاری به بهانه توسعه صنایع از بین رفته، درختان و جنگلهای زیادی محو شده و گونه های جانوری بی شماری از عرصه حیات وحش کنار رفته اند.

با این تفاسیر باید گفت که زنگ خطر مدتهاست که به صدا در آمده اما گوش شنوایی برای شنیدن هشدارها گویا وجود ندارد تا هر روز شاهد عمیق تر شدن زخم های محیط زیست و منابع طبیعی مان باشیم.

این در حالیست بر اساس برخی آمارهای رسمی منتشر شده از سوی پژوهشگران عرصه محیط زیست روزانه 45 هزار هکتار از جنگلهای جهان برای سودهای کم بازده اقتصادی از بین می روند تا بدین شکل روند تغییرات اقلیمی و گرمایش جهانی بیش از گذشته افزایش یابند.

در این میان به پهنه گسترده زاگرس و لرستان سر می زنیم. جایی که طی یک دهه اخیر شاهد دگرگونی های زیادی بوده است؛ از آتش سوزی های گسترده گرفته تا تخریب های روز افزون منابع طبیعی؛ موضوعی که روند تغییرات اقلیمی و افزایش دمای هوا در این پهنه را سرعت بخشیده است.

زاگرس دگرگونی های بسیاری را تجربه کرده است

افزایش جمعیت از یک سو موجب گسترش شهرها و به دنبال آن تخریب منابع طبیعی شده و از سوی دیگر انسان امروزی به نظر می رسد در تخریب محیط زیست کم نگذاشته است؛ محیطی که حیات آن ضامن بقای زمین و انسان است.

بر اساس تحقیقات به عمل آمده از سوی پژوهشگران حوزه تغییرات اقلیمی و گرمایش جهانی در حال حاضر قسمت های زیادی از کره زمین در معرض اثرات منفی تغییرات اقلیمی قرار گرفته اند؛ تخریب منابع طبیعی، استفاده مداوم از سوخت های فسیلی و اقتصاد متکی بر نفت و کشاورزی برخی سرزمینها را آسیب پذیر کرده است و در این میان زاگرس و لرستان در سال های اخیر دگرگونی های بسیاری را تجربه کرده است.

این در حالیست که بر اساس تحقیقات به عمل آمده بخش زیادی از زاگرس به دلیل دگرگونی های مصنوعی در معرض خطرات احتمالی اقلیمی قرار گرفته که استان لرستان نیز یکی از نقاطی است که احتمال وقوع اثرات منفی در آن وجود دارد.

لرستان کوهستانی در میان چهار استان گرم کشور

و البته امروز شاهد وقوع این اثرات منفی هستیم که نمود آن را می توان در قرارگیری لرستان در میان چهار استان گرم کشور مشاهده کرد؛ به طوریکه گاه در آمارهای هواشناسی دیده می شود که خرم آباد بعد از اهواز به عنوان دومین مرکز استان گرم کشور معرفی می شود.

گرم شدن استان لرستان در طول سالهای اخیر را می توان در رسیدن دمای خرم آباد به 44 درجه و برخی مناطق استان به مرز 48 درجه طی سالجاری به وضوح لمس کرد، موضوعی که همچنان در آخرین ماه تابستان مردم این استان را آزار می دهد.

نورالدین سپهوند مدیر کل هواشناسی استان لرستان در مورد این گرمای تابستانی شدید این گونه می گوید: دلیل اینکه مردم احساس کردند که امسال گرم تر از سالهای قبل بوده است افزایش طول دوره زمانی گرما طی روز بوده است. به عنوان مثال در روزهایی که دمای هوا در خرم آباد به مرز 44 درجه رسید تا چندین ساعت این دما در مرکز استان ثابت بود و همین امر موجب شد که شدت گرمای هوا بیشتر از سوی مردم احساس شود در صورتیکه در سالهای قبل این گونه نبوده است.

این در حالیست که پیش از این یک فعال محیط زیست لرستان با اشاره به گرمای بی سابقه هوا در استان مدعی شد که در طول 50 سال اخیر خرم آباد 15 درجه گرمتر شده است.

قاسمی معتقد است که هوای لرستان به سمت گرمسیری شدن پیش رفته که این امر هشدار دهنده است و ادامه می دهد: کوتاه تر شدن عمر دریاچه کیو خرم آباد و همچنین دیگر چشمه ها و سراب های استان خود نمود دیگری از تبعات و اثرات منفی تغییرات اقلیمی در این استان است.

شاهد پیامدهای تغییرات اقلیمی هستیم

همین اظهارات کافیست تا متوجه حرکتی خزنده در زیر پوست اقلیم استان لرستان و شهر خرم آباد شویم؛ به نظر می رسد تغییرات اقلیمی رخ داده است و ما شاهد اثرات منفی آن بر آب و هوای استان هستیم.

رضا آریایی مدیر کل مدیریت بحران استان لرستان در گفتگو با خبرنگار مهر به تغییرات اقلیمی در کره زمین و همچنین کشورمان اشاره می کند و می گوید: این تغییر اقلیم پیامدهای مهم را به دنبال داشته است.

وی با بیان اینکه تغییر نوع بارندگی ها یکی از پیامدهای تغییر اقلیم در زاگرس بوده است، ادامه می دهد: متاسفانه به دنبال تغییر اقلیم وضعیت بارندگی ها تغییر یافته به گونه ای که بارندگی های ما از برف به باران تبدیل شده است.

آریایی با یادآوری اینکه ما طی سالیان گذشته حتی در فصل تابستان شاهد وجود برف در قلل زاگرس بوده ایم عنوان می کند: این در حالیست که در فصل بهار نیز کمتر شاهد وجود برف در قله های زاگرس هستیم.

مدیر کل مدیریت بحران استان لرستان با تاکید بر اینکه تغییر اقلیم مشکلات جدی فراوانی را در زاگرس و لرستان به وجود آورده، معتقد است: مشکل کم آبی یکی از این مشکلات جدی است که در دنیا و کشور ما نیز به وجود آمده است.

پراکنش نامناسب بارندگی ها از پیامدهای تغییر اقلیم

آریایی افزایش میزان دما را یکی دیگر از پیامدهای تغییر اقلیم می داند و می گوید: کشور ایران و همچنین استان لرستان امسال روزهای گرم زیادی را تجربه کرد و این در حالیست که این میزان گرما طی سه تا پنج سال گذشته اتفاق نیفتاده است.

وی از پراکنش نامناسب بارندگی ها به عنوان یکی دیگر از پیامدهای تغییر اقلیم یاد کرده و ادامه می دهد: به عنوان مثال بارندگیهای امسال که در استان یزد اتفاق افتاد از صبح تا ظهر بیش از 60 میلی متر بارندگی داشتیم که منجر به ایجاد سیلاب گسترده و خسارتهای زیادی شد.

آریایی با بیان اینکه این بارندگیها نه تنها منفعتی نداشت بلکه به دنبال آن متضرر هم شده ایم، یادآور می شود: این در حالیست که پیک بارندگیها در استان لرستان و به خصوص بخشهای جنوبی این استان مانند شهرستانهای کوهدشت و پلدختر در اردیبهشت ماه اتفاق افتاد در حالیکه باید این بارندگیها در ماههای اسفند و فروردین اتفاق می افتاد تا برای کشاورزی استان نیز مفید باشد.

مدیر کل مدیریت بحران استان لرستان خشکسالیها را نیز از پیامدهای تغییرات اقلیمی می داند و ادامه می دهد: زمانی که زلزله و سیلاب رخ می دهد چند ساعت بعد از آن می توان خسارتها را برآورد کرد و روی کاغذ آورد این در حالیست که پدیده خشکسالی یک پدیده خزنده است و خیلی آرام وارد منطقه می شود و تبعات بی شماری به جای می گذارد.

به هر روی مردادماه جایش را به شهریور می دهد ولی بازهم این گرماست که جای گرما را می گیرد، قبل ترها شهریورماه سر و کله قاصدک ها و بادهای پاییزی پیدا می شد ولی هنوز بادهای گرم تابستانی دست از سر زاگرس بر نمی دارد، انگار که این "تب" خیال فروکش کردن ندارد.


:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 633
:: ارسال شده در: اخبار استان لرستان ,
:: مطالب مرتبط: مشکلات شهر و محله خود را به شهرداری خرم آباد گزارش دهید , برگزاري نمايشگاه نقاشي خردسالان در خرم‌آباد , آقای رییس جمهور، دل به تدبیرت بسته ایم و امید به اعتدالت , دعوت وبلاگ‌نویسان لرستاني به سراي سالمندان صدیق خرم‌آباد , تعداد کشته هاي حادثه پتروشيمي خرم آباد به دو نفر افزايش يافت , پلنگی که ۴۴ بز را در منطقه ی “هشتاد پهلو “خرم آباد درید + تصاویر , گزارش تصویری از مسابقات جهاني کشتي پهلواني در خرم‌آباد | ۹ آبان ۱۳۹۲ , گزارشی تصویری از آمد و رفت سالار عقیلی به استان لرستان , امید علی پاپی تا تعیین سرپرست جدید به عنوان سرپرست دانشگاه علوم پزشکی لرستان منصوب شد , نجات جان دختر بچه 8 ساله ای که در خرمنکوب له شده یود , گهر دورود مغلوب نساجی مازندران شد , استعفای دسته جمعی نمایندگان لرستان , نتيجه‌ عيادت سليمي از باقري سیلی خوردن از مربی خرم آبادی !!! , گمانه زنی ها برای تصدی ریاست جدید دانشگاه علوم پزشکی لرستان , هوشنگ بازوند استاندار لرستان شد , زلزله سپيد دشت لرستان را لرزاند , آيت الله طاهري خرم آبادي به ملکوت اعلي پيوست , رئيس مجلس شوراي اسلامي و وزير ارشاد به لرستان سفر مي‌کنند , گلزار شهدای خرم‎آباد غبارروبی شد , نمايشگاه تخصصي مبلمان، لوستر در خرم آباد , شبکه افلاک لرستان بیش از 83 درصد مخاطب دارد , پیش بینی وضع هوای استان , رييس جمهور به لرستان مي‌رود , گامی دیگر در راه آزاد سازی حریم قلعه فلک الافلاک + عکس ,
:: برچسب‌ها: گرما , زاگرس , البرز , دما , گرمای هوا , دمای هوا , دمای هوای لرستان , دمای هوای خرم آباد ,
نویسنده
نویسنده : سید علی طاهری
تاریخ : [پنجشنبه 31 مرداد 1392 ] [ 12:31]
تاریخ
ارسال نظر برای این مطلب
این نظر توسط زینب در تاریخ 1392/5/31 و 19:36 دقیقه ارسال شده است

سـلوووم دایی جونـیشکلک

اینـم هـِدر ! هـرکدومو خواسی وَردار شکلک

http://s1.picofile.com/file/7904398595/header_1.jpg

http://s1.picofile.com/file/7904402682/header_3.jpg

اینـم همـون هـدر خودتـه فقـط فـونتـشو عـوض کـردم

http://s1.picofile.com/file/7904401826/header_2.jpg

+ سفـارشـی بود در خدمتـیـم ! بـا تـَچـَکـُر شکلکشکلک
پاسخ : سلام مهندس
به نظرت اینا رو با برنامه پینت هم نمیشه ساخت ؟
هدر یک خیلی ضمخته
هدر سه خیلی شلوغه
و اون هدری هم که مال خودمه و فونتشو عوض کردی ... اونم به نظرم مال خودم بهتر بود
البته از زن دایی هم نظر گرفتم که نتیجه شور و مشورتمون شد اینکه همون مال خودمون بهتره

این نظر توسط دفتر ازدواج 3 نورآباد لرستان در تاریخ 1392/5/31 و 16:52 دقیقه ارسال شده است

سلام برادر . خدواند زندگی را زیبا آفریده و اون را به دست ما انسانها سپرده و این خود مایییم که با افکار و رفتار و کردار مان باید زیبایی این زندگی را حفظ کنیم اگر پندار نیک ، گفتار نیک ، کردار نیک داشته باشیم قطعا خداوند زندگی زیبایی را به ما هدیه خواهد داد > زندگی زیباست ای زیبا پسند < موفق باشید .
پاسخ : پاسخ زیبایی داده بودید
متشکرم


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
آخرین مطالب ارسالی
کسب درآمد میلیونی از اینترنت !!! تاریخ : جمعه 20 مهر 1397
تقویم و مناسبت های اسفند 93 تاریخ : پنجشنبه 30 بهمن 1393
تقویم و مناسبت های بهمن ماه 93 تاریخ : چهارشنبه 01 بهمن 1393
تقویم و مناسبت های دی ماه 93 تاریخ : شنبه 29 آذر 1393
جنایات داعش تاریخ : دوشنبه 10 آذر 1393
تقویم و مناسبت های آذر 1393 تاریخ : شنبه 01 آذر 1393
حل مشکل از کار افتادن ناگهانی درگاه USB در محیط ویندوز تاریخ : شنبه 24 آبان 1393
پخش مستقیم حرم حضرت امام رضا علیه السلام تاریخ : یکشنبه 11 آبان 1393
تصاویری از عزاداری شب پنجم محرم سطح شهر خرم آباد تاریخ : جمعه 09 آبان 1393
حضرت ابوالفضل العباس علیه السلام تاریخ : پنجشنبه 08 آبان 1393
حضرت علی اکبر علیه السلام تاریخ : پنجشنبه 08 آبان 1393
شهادت حضرت علی اصغر علیه السلام تاریخ : پنجشنبه 08 آبان 1393
حضرت قاسم بن الحسن علیهما السلام تاریخ : پنجشنبه 08 آبان 1393
حضرت عبدالله بن الحسن تاریخ : پنجشنبه 08 آبان 1393
فرزندان حضرت زینب علیها السلام تاریخ : چهارشنبه 07 آبان 1393
آشنایی با حضرت رقیه سلام الله علیها تاریخ : سه شنبه 06 آبان 1393
دانلود مداحی های هیئت مساکین خرم آباد تاریخ : سه شنبه 06 آبان 1393
داستان روز اول محرم - ورود کاروان امام حسین (ع) به سرزمین کربلا تاریخ : دوشنبه 05 آبان 1393
روزشمار حرکت حضرت مسلم به کوفه تا شهادت تاریخ : یکشنبه 04 آبان 1393
حضرت زینب سلام الله علیها تاریخ : شنبه 03 آبان 1393
دانلود مداحی های لری جدید 93 تاریخ : جمعه 02 آبان 1393
فرا رسیدن ماه پیروزی خون بر شمشیر تسلیت باد تاریخ : جمعه 02 آبان 1393
تقویم و مناسبت های آبانــماه 1393 تاریخ : سه شنبه 29 مهر 1393
دانلود ماهنامه نوجوان برای اندروید تاریخ : سه شنبه 29 مهر 1393
دانلود آهنگ مسعود فتحی به نام حلالم کنید+ ( پخش آنلاین ) تاریخ : یکشنبه 27 مهر 1393
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
ارتباط با مدیر
user
progress عضو شويد

نام کاربری :
رمز عبور :

progress فراموشی رمز عبور؟

progress عضویت سریع
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : * کد امنیتیبارگزاری مجدد
آمار مطالب آمار مطالب
کل مطالب کل مطالب : 317
کل نظرات کل نظرات : 480
آمار کاربران آمار کاربران
افراد آنلاین افراد آنلاین : 2
تعداد اعضا تعداد اعضا : 292

کاربران آنلاین کاربران آنلاین

آمار بازدید آمار بازدید
بازدید امروز بازدید امروز : 745
باردید دیروز باردید دیروز : 789
ورودی امروز گوگل ورودی امروز گوگل : 16
ورودی گوگل دیروز ورودی گوگل دیروز : 9
بازدید هفته بازدید هفته : 2,371
بازدید ماه بازدید ماه : 18,573
بازدید سال بازدید سال : 61,045
بازدید کلی بازدید کلی : 1,697,529

اطلاعات شما اطلاعات شما
آِ ی پیآِ ی پی : 3.88.161.108
مرورگر مرورگر :
سیستم عامل سیستم عامل :
RSS

Powered By
Rozblog.Com
Translate : RojPix.ir